Skip to content

Rastgele Bir Sayı Seçin

kategorisi Yaşam

1 ile 4 arasından rastgele bir sayı seçmek istiyorum, ama 2 gelmesini istediğim için tam rastgele olamayacağımı düşünüyorum. Burada neredeyse rastgele bir sayı oluşturmak için hızlı ve zihinden yapılabilecek yöntemler bulalım.

Benim aklımda şu var: rastgele bir kelime bul, ortadaki harfini al, onun sıralamasını bul ve 4 ile bölümünden kalanı bul.

sonsuzBilişim

Yorumlar

• Zamanın saniyesine bak o an. 4 de böl, kalanı bir arttır ve seç.

Bilişim
  • Tavsiyem ;Tarihe bak rakamları topla ters çevir birbirine böl.
    Bu konuyla bir araştırma yapmıştım excelde RANDBETWEEN yöntemi de var.

sonsuzBilişim
  • Rastgele sayılar matematiksel "modulo" ile üretiliyor. Modulo belli bir sayıda rakamları tesadüfen verir ve tekrarlar. Bilgisayarlardaki rastlantısal sayılar normalde modulo yöntemi ile yapılır.

sonsuzBilişim
  • Modül kullanılır evet ama sayıları tesadüfen verme bilgisayarlarda (eğer kuantum bilgisayar değilse) time yani zaman fonksiyonu kullanılır. O anki milisaniye üzerinden sayı üretilir. Program her çalıştığında zaman da farklı olacağından rasgele görünümlü sayılar çıkar. Elbette mutlak rastgele değil. Ama işimizi görür.

SonbaharsonsuzBilişim
  • Konu hakkında biraz daha bilgi vereyim

Şimdiki bilgisayarlar sistem saati dışında, iç sıcaklığının değeri veya sesine göre de rastgele bir sayı oluşturabiliyor. En küçük basamaklar alınıyor deterministik olmasın diye tabii.

Bu işlemler fazla zaman tüketiyor. Bunun yanında, bilgisayarın içindeki saat periyodik olarak güncellendiği için (bildiğim kadarıyla ~400 nanosaniyede bir) çok yakın zamanlarda oluşturulan rastgele sayılar birbirlerinin aynısı oluyorlar. Bunlara çözüm olarak Random Number Generator (RNG) kullanılıyor. RNG, çalışması için önce bir sayı (seed) alıyor. sonrasında bu sayıyı deterministik, ama oldukça kaotik hesaplamalardan geçirerek "rastgele" bir sayı oluşturuyor. Bu işlemi istendiği zaman tekrar edip rastgele bir sayı oluşturabiliyor. Bu sayede seed olarak kullanılmak amaçlı tek bir rastgele sayı alınarak, sonsuz rastgele sayı üretilebiliyor.

kargasonsuzBilişim
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .