Skip to content

Ne kadar özgürüz?

kategorisi Yaşam

Hiç sordunuz mu kendinize bu soruyu? Ne kadar özgürüz? Yaş ilerledikçe okadar özgürleşiyoruz tabikide. Ama ben daha 19 yaşındayım ailemle birlikteyim ne kadar özgür olabilirim demi mesela tek başıma tatile gitmek ilk denilen olmaz. Neden olamz neden insanlara güvenilmez. Güven eşittir özgürlük. Koç burcuyum ve bana - maz ile biten herşeyden nefret ederim.
Ne zman bu zincirler kırılabilir bilmiyorum. Toplumda da aynısı kız şort giyemez cinayet sebebi (çok detay vermiyorum) kız gece gezmez. Ne zman özgür hissedeceğiz

kargasonsuzBilişim

Yorumlar

• Toplumsal özgürlüğü yakaladıktan sonra maddi özgürlük geliyor. Hatta aynı anda da olabilirler. Daha sonra ise kişisel özgürlük alışkanlıklardan, bağımlılık, şartlanma gibi durumlardan özgürleşmek. Ki hepsi birbirinden zor.

SonbaharsonsuzBilişim
  • Insan tek başına özgür asla olamaz, çünkü o sosyal bir varlıktır. Toplumda ise değiştirebileceği şeyleri değiştirmesini, değiştireceği şeyleri de kabul etmesi ona özgürlük sağlar. Bunu hem kendi verdiği tepkilerden hem de diğerlerinin verdiği tepkilerden ölçebilir. Her söyleneni yapmanın özgür olmayacağı kadar yapmamak da özgürlük değildir. Burada orta bir ayar vardır, bu ayarı herkes kendisi bulur. Buna da zaman ve deneyim gerektiriyor.

kargasonsuzBilişim
  • Özgürlüğü en az önemseyen kişi benim sanırım, bana istediğim şeyler verildiği sürece "kafeste" yaşamayı hiç sorun bulmuyorum.

kargaSonbaharsonsuz
  • Kendi sınırlarımız var bir de. Kendi duvarlarımızı aşmak da önemli. Bir yemeği sadece tarifine göre yapmak var birde cesur olupndeğişik tatlar aramak var. Modayı bu yüzden severim ne kadar cesur hareket edersem okadar özgürdüm.

kargasonsuz
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .