Skip to content

Bana dokunmayan yılan

kategorisi Yaşam

Bilirsiniz, "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" diye bir atasözü vardır. Bu atasözünün iki yönü vardır. Olumlu anlamda kullanıldığı gibi olumsuz anlamda da kullanılabilir. Aslında işin gerçeği artık olumludan çok olumsuzu kullanılır olmuştur. Ve bu sözü söylediğiniz kişiye sitem, şikayet, aşağılama gibi bir anlam yüklemiş olursunuz.

Fakat atalarımızın aynı fikirde olduğunu sanmıyorum. Onlar bu sözü çıkarırken gerçekten olduğu anlamda çıkarmış olabilirler. Örneğin Arizona'da, kimyasal ilaçların geliştiği bir dönem bir bölgedeki bütün yılanları zehirlemişler. O yılın yazına doğru her yer milyonlarca fare ile dolmuş ve bütün ekine zarar vermişler. Fareler adeta bir nehir gibi akıyormuş.

Size bir zarar vermediği sürece bir yılanı öldürmeniz, o yılanın beslendiği fareleri kurtarmanız demektir. Doğanın dengesine çomak sokmuş ve farkında olmadan aleyhinize bir şeyler yapmışsınızdır.

Ne dersiniz, atalarımız o sözü gerçek, saf, duru anlamıyla söylemiş olabilirler mi?

sonsuzAgoraSonbahar

Yorumlar

• Katılmıyorum, eski zamanlarda yılanların yokluğunun ne büyük etkiler yaratacağı çok bilinemezdi diye tahmin ediyorum. Ayrıca herhangi bir canlının yok olması bütün besin zincirini yok eder diye bir şey de yok. Mesela sivrisineklerin yok olması çok büyük sorunlara yok açmazmış duyduğum kadarıyla.

Bu atasözünü hayvanların bizden çok kullandığını düşünürüm. Bir canlı şimdiki koşullarından memnunsa ve yeni biriyle tanışması bir ihtimalle durumunu kötüleştirecekse, o kişiye kendinden uzak durması için kötü davranabilir. %50 ihtimalle toplam bütçenizin iki katına çıkacağını, %50 ihtimalle ise bütün bütçenizi kaybedeceğiniz bir buton olduğunu düşünelim. Bu butona basmanız hatalıdır çünkü sahip olduğunuz bir şeyden 1 tanesine daha sahip olmanın vereceği fayda, o şeye hiç sahip olamamanızın vereceği zarardan daha büyüktür. Süreklilikten dolayı benzer şekilde %40 ihtimalle her şeyinizi kaybedip %60 ihtimalle iki katına çıkaracaksanız yine butona basmanız tavsiye edilmez. Bundan dolayı hayatından memnun bir hayvanın yabancılara kötü davranacağını, hayatından memnun olmayan bir hayvanınsa bu riskleri göze alacağını düşünüyorum.

sonsuzkarga
  • Bence bu atasözünü korkutmak anlamında söylenmiş olduğunu düşünüyorum düşmanlarını kışkırtmak için.

[Silinen Kullanıcı]sonsuzkarga
  • "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" sözü genellikle dayanışmaya karşı olanlar tarafından kullanılır. Mesela bir firmanın bir bölümü kapatılmak istenir, normalde dayanışma beklenirken kendini güvende hissedenler pek oralı olmazlar. Kendisini tehlikede görmezler. Eninde sonunda sıra ona geldiği zaman yine başkaları sıra onlara gelmediği için ses çıkartmazlar. Kısacası "yılanın dokunduğu ile muhattap olmak istemiyorum" anlamında kullanılır.

sonsuzkarga
  • Bu konuyla ilgili en güzel söz ikinci dünya savaşı sırasında söylenmiş.

Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim.
    Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim.
    Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim.
    Sonra Yahudiler için geldiler, sesimi çıkarmadım, çünkü Yahudi değildim.
    Benim için geldiklerinde, sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.
    -Martin Niemöller-

[Silinen Kullanıcı]kargaAgora
  • Şimdiki anlamı elbette öyle ama ben atasözlerinin de evrim geçirip değiştiğini düşünüyorum.

sonsuzAgora
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .