Skip to content

Öğretimde not sistemi nasıl olmalı?

kategorisi Yaşam

Belki ilk ve orta öğretimde gerekli olabilir ama, üniversite düzeyinde yapılan öğretimde, not sistemini kesinlikle -çıkar ilişkisine- veya havuç - kırbaç ilişkisine benzetiyorum. Öğrenciler sadece not ve geçmek için çabalıyor. Dolayısı ile bunu her zaman bir zorunluluk olarak görüyorlar. Not için çalışan biri de hayat tarzını da bu şekilde belirler.

Diyelim ki not sistemini kaldırdık ve sadece öğretim vermeye başladık. Bir müddet sonra not kaygısı olmayan öğrenciler günlük yaşamın baskısı sonucu bazı ödevlerini yapmamaya başlayacaktır. Ödevlerini yapmadıkça derslerden geriye kalmaya başlayacak ve anlamakta daha zorlanacaktır. En nihayetinde ipin ucunu kaçıracak ve o üniversiteden mezun olamayacaktır.

Fakat gerçekten bilmeye meraklı kişi not olmadan da aynı motivasyonunu sürdürecektir. Bu çok güçlü bir motivasyondur ve not kaygısı olmadığı zaman geriye orada sadece bilmek için kalacaktır. Bu da gerekirse hocasına hesap sorabileceği ve öğrenmek için orada olduğunu hatırlatabileceği anlamına gelir. Öğretimin kalitesi kendiliğinden yükselecektir.

Agorasonsuz

Yorumlar

• Not sisteminin kalitesel düşünmeyi engellediğini düşünüyorum. Çünkü öyle sorular vardı ki çözüm önerilerimizin iyi mi kötü mü olduğunu denemeden anlayamayız. Haliyle bu soruları sorarak öğrencileri notlandırmak problemlidir.

Not sisteminin ne kadar etkileri olsa da varolması gerektiğini düşünüyorum. Diğer türlü işin içine sınıfı geçirenin duyguları girecektir. Bir de kendimden biliyorum, üstünde sorumluluğu olmadığı için çalışmayı bırakacak kışiler var, ne kadar o konuyu sevseler de.

sonsuzkarga
  • Eğitim sisteminin amacı olabilecek her ihtiyacı karşılamak için gerekli ve gereksiz bilgileri çocuklara injekte etmek içindir. Diğer görevi ise itaatkar asker ve işçi yetiştirmektir. Burada öğrencilerin gerçek gereksinimi gözardı edilmektedir. Ilginin teşvik edildiği andan itibaren çocuklara not vermenin bir anlamı yok, yeter ki çocuklara kendilerini ispatlama şansı verilsin.

sonsuzkarga
  • Malesef çoğu ülkede -ki Türkiye de dahil- not sistemi bir şekilde zorunluluk oluyor çünkü herkese yeterli eğitim fırsatı ve eşitliği sunulamıyor. Dolayısı ile yarış halindeler. Yarışlarda da not sistemi kullanılıyor. Eğer birden kaldırılırsa ve yine aynı eşitsizlik olursa bu sefer de torpil devreye girecektir. O yüzden kademeli olarak belki kaldırılmalı ve öncelikle ders müfredatı kesinlikle değiştirilmelidir. Bilgiye dayalı ders müfredatı internetten öncesinde kaldı. Artık bilgiye ulaşmak değil yorumlamak önemli.

karga
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .