Skip to content

Dünya tarihi bilinmeli mi?

Dünya tarihi derken tabiki insanların ve toplulukların tarihini kastediyorum. Bu durum hakkında aşağıdakilerden hangisine daha yakın bir fikre sahip olursunuz?

• Detaylarıyla yazılsın ve saklansın
  • Birileri kafasına göre belirlesin, diğerleri inansın
  • Sadece ders alınacak olaylar ve dostluklar, düşmanlıklar bilinsin
  • Bütün her şeyiyle silinsin, unutulsun her şey.

Bunların dışında bir seçenek varsa tabiki ekleyebilirsiniz.

sonsuzkarga

Yorumlar

• »Wenn ich weiter gesehen habe als andere, so deshalb, weil ich auf den Schultern von Riesen stehe.« Dieser Aphorismus wird gewöhnlich Isaac Newton ...

Eğer başkalarından daha ileri gördüysem devlerin omuzuna bindiğimdendir. Newton

sonsuzkarga
  • Kasım 2021 düzenlendi

Yukarıdaki açıklamaların hiç biri beni tatmin etmiyor. Tarih neden okunmalı? Çünkü insan tüm deneyimleri kendisi yapamıyor, onun için kendisinden önce yapılmış deneyimler üzerinden gitmesi gerekiyor. Bu var olan şeyi ikinci defa keşfetmek için değil, bu şimdiye kadar neyin yapıldığını anlamak ve o şeyin üzerine bir iki tuğla taşı koyabilmek içindir. Temeli olmayan bina yapılamaz denilir, çok doğru, kültürel açıdan bakıldığında da tarih temel teşkil eder. Orada şimdiye kadar neyin başarılı neyin başarısız olduğu saklıdır. İlerlemek için ikisi de önemlidir. Hem bu tarih milli tarih ile hiç sınırlı değildir, bu insanlık tarihi ile alakalıdır.
    Şimdi bize gelecek olursak, biz madalyanın tek yüzünü göstermeye hayranız. Ne kadar zafer varsa sıralarız, kaybettiğimiz şeyleri gözardı ederiz. Sanki tüm tarih zaferlerden oluşuyor. Fikir tarihinden hiç bahsetmiyorum bile. Bu görkemli olmadığı için tarih bile sayılmıyor.
    Tarih evrim açısından da önemlidir. Şu anda okullara bakıldığında mükemmel tasarım çocuklara aşılanmaya çalışılıyor. Bu da büyük bir kayıp.

sonsuzkargaAgora
  • Dünya tarihinin bilinmesi egemenlerin işine yarar başka kimsenin de işine yaramaz. Zaten insanlık tarihini de belirleyenler onlar olur. Naziler ve Hitlerle ilgili güzel bir anektod vardı. Eğer savaşı hitler kazanmış olsaydı şu an herkesin gözünde bir haklı bir kahraman olur ve yargılananlar karşı taraf olurdu.

Çocuklara okullarda Yunan düşmanlığı verilir örneğin. Çocuğun daha doğmadan önce yaşanan bir çok olay ona yunanlılara düşman olarak aşılanmasını sağlar. Tarih anlatılsa bir ideolojilerden arındırılması gerekir.

Bilgi aktarımı veya bilimsel aktarım ise farklıdır. Newton örneği uymuyor o yüzden konuya.

sonsuz
  • @karga senin yazından da anladığım kadarıyla benim Türkiye hakkında yaptığım tespiti senin yazı desteklemiş, çünkü tarihi egemenlik olgusu olarak kabul ediyorsun. Oysa tarih çok boyutludur, fikirlerin, kültürün, bilimin, tekniğin ve hatta hatta her insanın kendi tarihi vardır, ona da "hayatım" denir. Senin anlattığın tarih çok kısıtlı bir betimleme.
    Newton bilgi tarihinden bahsediyor. Devler ondan önceki ortaya atılmış teorilerdir.

karga
  • Sadece Türkiye değil bir çok ülke birbirine düşmanlıklarını sürdürüyor tarih yüzünden. Ortadoğu ülkelerinden tutun da avrupa veya uzak doğu ülkelerine kadar. Sebebi ise dedelerinin dedelerinin yaptığı hatalar veya o günkü koşullarda yapması gerekenler. Bu yüzden çocukların için kin, nefret duyguları aşılanıyor.

Bilim tarihinde de şöyle benzerleri var. Newton söyleydiyse bir şeyi hristiyan diye veya ülkesi yüzünden kabul edilmiyor da efendim biruni veya harezmi söylediyse müslüman diye daha çok saygı görüyor. Bu da tarih ve kültürün aktarımı ile gerçekleşen bir şey. İnsanlık olarak bakılmıyor bilimsel konulara bile.

sonsuz
  • Senin bahsettiğin mevzu benlik (bizlik) mevzusu. Eğer birileri şu koşullarda ben buyum (biz buyuz) diye yutturmaya kalkıyorsa, senin söylediklerin ortaya çıkar. Böyle saplantilarin farkına varmak için bile tarih önemli, eğer geçmişte de aynı yöntemlerle birşeyler elde edilmiş ise tarih önemlidir.

sonsuz
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .