Skip to content

Bilişim zenginleri

Kasım 2021 düzenlendi kategorisi Yaşam

Bilgisayar ve bilişim sistemlerinin gelişmesine paralel olarak bu konuda faaliyet gösteren bazı kişilerin çok zengin olduklarını hepimiz biliyoruz. Bunlardan bir kaçı Bill Gates, Steve jobs, Mark Zuckerberg, Elon Musk.

Bu kişilerin çoğu, bir kaç yıl içinde 100.000 (yüzbin) insanın ömür boyu çalışarak kazanacakları toplam parayı kazanmış durumdalar. Hem de tamamen yasal yollarla. Sizce bu durum bir sorun mudur? Veya olağan bir şey midir? Bu durum hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Kapitalizm ve sosyalizm açısından da değerlendirmek adına güzel örnekler olduğunu düşünüyorum.

sonsuzkarga

Yorumlar

• Neden para üzerine konuşuyorsunuz? Söylenen kişiler yeni çağın öncüsü oldu ve o yenilik olmadan kapıdan dışarı çıkılmıyor. Aldıkları parayı hak edip etmediklerini bilemem ama çok önemli buluşlara imza atıp çığır değişimine sebep olmaları çok büyük bir başarı.

sonsuz
  • Şundan dolayı. Bu kişilerin çoğu başkalarının fikirlerinin veya emeklerinin üzerine konmuş ayrıca kendinden önce de benzer yazılımlar olmasına rağmen bir şekilde piyasaya hakim olmuş kişiler. Bu kişiler sandığın gibi çığır açan kişiler değil. Facebookun benzeri hatta daha iyisi öncesinde de vardı mesela. Ama o tutmadı facebook tuttu. Biraz şans da var yani işin içinde veya başka faktörler de.

karga
  • Ama o tutmadı facebook tuttu. Biraz şans da var yani işin içinde veya başka faktörler de.

Bu cümle ile şu cümleler

Bu kişilerin çoğu başkalarının fikirlerinin veya emeklerinin üzerine konmuş ayrıca kendinden önce de benzer yazılımlar olmasına rağmen bir şekilde piyasaya hakim olmuş kişiler.

arasında çelişki var. Birinci cümlede şansları vardı diyorsun, ikincisinde başkasının fikirleri üzerine kondular diyorsun.

Sence başarının sırrı nedir?

• Aslında çelişki yok. Şöyle yok. Örneğin X kişisi bir platform kuruyor. Facebook a oldukça benzer. Epey kişi de kullanıyor. Y kişisi de onu taklit edip facebook u açıyor. Ama X kişisinin önce yaptığı yer tutmuyor veya zengin olmuyor Y kişisi zengin oluyor. Yani burada hem fikir çalma veya benzerini yapma hem de şans faktörü var. Yine excel i yapan üniversite öğrencisi bugün fakir dolaşırken Microsoft excelden milyarlar götürüyor. Çünkü yazılımda patent yok. Yapabiliyorsan (ki yapabilirsin) aynısını yapabilirsin bir sitenin veya programın. Kimse sana gelip de bunu ben önce yapmıştım diyemez.

karga
  • Söylediğin yöntem işliyor ve söylediğin gibi kolay ise bir de sen dene. Ben başarılı olacağından kuşkuluyum.

karga
  • Ben de onu diyorum işte. Aynı emeği versen yaratıcı bir fikir bulsan hatta onlardan daha fazla çalışsan bile başarı getirmeyecektir. Demek ki iş yaratıcı fikir bulmada veya çalışmakla alakalı değil.

karga
  • Kasım 2021 düzenlendi

Bin bulus icersinden ancak bir tanesi yildiz olur ve birileri gelir, bundan pay koparmaya calisir. Derler ki: bakin, Marc Zuckerberg söyle söyle yapti da zengin oldu. Bu sirri vermek icin de para isterler, ve cogu insan (senin yukardaki ilk yazilarina bak) buna kanar. Bu da baska para kazanma yöntemi.

• Özellikle yazılım alanında bir ayarı yok bu işin. Onu demek istiyorum. Bir formülü de yok. Birileri akın akın bir şeye geçiyor ve kullanmaya başlıyor muadilleri anında çöküyor. Veya hani reklam desen değil, kullanım kolaylığı desen değil, fikir desen değil (çünkü aynı fikir çok daha önce yapılmış oluyor genelde) . Bu işin ya büyük güçler tarafından bir parmağı olduğu veya nasıl desem sürü psikolojisinin etkili olduğu bir gizli sistem var.

Fakat ben yine de bu işin öncülerinin veya daha fazla çalışanların kazandığını değil başka birilerinin hepsinin toplamından daha fazla kazanmasındaki adaletsizliğe dikkat çekmek istiyorum. Bunu belirleyen de sürü psikoloji gibi random bir şey oluyor.

karga
  • Bu işin ya büyük güçler tarafından bir parmağı olduğu veya nasıl desem sürü psikolojisinin etkili olduğu bir gizli sistem var.

Hayır, böyle önceden planlanmış birşey yok. Venture capital diye yatırımcılar var, onlar güvendikleri start-up ları kapital ile destekliyorlar. On desteklenen firmadan ikisi süt verirse, bu kafi geliyor onlara.

Bunda adaletsizlik diye birşey yok. Yeni ve tutan bir fikrin olması ve bunu hayata geçirmesi her yiğidin işi değildir. O şahıslar da verdikleri emeğin balını yiyorlar. Amaç bal yemek değil aslında, amaç bir fikrin peşinde koşmak. Eğer gerçek anlamda amaç bal yemek olsaydı milyarlık olanlar hemen işi bırakırdı. Onlar işlerini sevdikleri için devam ediyorlar. Malesef senin söylediğin algı bu topraklarda çok var. Bu fikre sahip olanlar birşey yapmadan balı nasıl yiyeceğini düşünüyor. Ve bu da yanlış. Yanlış olduğu da zaten sonuçtan belli oluyor.

karga
  • Sanırım ben kendimi tam ifade edemedim. Bir şey yapmadan bal yemek gibi bir durumdan bahsetmiyorum.

Bu kişilerden daha önce, daha çok, daha hevesli ve aynı fikri yapan kişilerin durumunu sorguluyorum. Bu bahsettiğim kişiler de bu topraklarda değil ayrıca.

karga
  • Sen barasizlar neden basarisiz oluyor diyorsun! Bazi türlerin neden kayboldugunu, bazilarinin neden ayakta kaldigini aciklayabilirsen sormak istedigin soruya da bir cevap bulunur.
    Basarinin sirri bilinmiyor! Bilinmis olsaydi onlarin sayisi bir kac kisi degil de binlerce kisi olurdu.

karga
  • Kasım 2021 düzenlendi

O zaman başarının sırrı : yaratıcı fikri önce bulmak değil, daha çok çalışmak değil, daha çok emek vermek değil, daha çok severek yapmak değil, öncü olmak değil...

Ee geriye ne kalıyor? Bu adamların yükselmesi neden sence? Şans mı kader mi?

Aynı şey bilim dünyasında da geçerli. Bazı buluşları ismini bildiğiniz kişilerden çok daha önce yapanlar var. Örneğin Edison, Tesla ikilisi. Tesla fakir ve yoksulluk içinde ölürken (ki edisondan çok daha fazla yaratıcı fikri, emeği, buluşu var) Edison zenginlik içinde yaşıyor.

karga
  • Bu adamlarin yükselmesi icin bu yazdiklarin sart,

O zaman başarının sırrı : yaratıcı fikri önce bulmak değil, daha çok çalışmak değil, daha çok emek vermek değil, daha çok severek yapmak değil, öncü olmak değil...

ama yeterli degil.

Ee geriye ne kalıyor? Bu adamların yükselmesi neden sence? Şans mı kader mi?

Geriye biraz da sans kaliyor. Buradaki "sans" faktörü bilinmezi temsil ediyor. Herhangi bir nedenle biri yükselirken digeri batiyor. VHS ve Beta-Max video kasetlerii bilirsin. Neden VHS kasetleri yarisi kazandi, Beta-Max daha iyi olmasina ragmen? Bilinmiyor.

sonsuzkarga
  • Benim bu konudaki fikrim şans ve sürü psikolojisi üzerindeki etkisi tamamen.

[Silinen Kullanıcı]sonsuz
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .