Skip to content

Hizmet kültürü

İhtiyacını başkası tarafından karşılanmasını kültür edinmiş bir halk çok az kişiyi "bilir kişi" ilan etmeye yarıyor ama tüm diger insanları da bağımlı kılıyor. Hizmet alanın kendisi deneyim yapmaya gerek kalmıyor, çünkü büyük bir çaba ile elde edebileceği sonucu çok ucuza veya bedavaya yaptırabiliyor. İşi görülmesine görülüyor ama kendini deneyim yapma açısından mahrum bırakıyor. Her kimse evinde hanımının sürekli yemek yaptığını bilen biri, yemek yapmayı öğrenmeyecektir. Ne kadar karşılıksız hizmet, hizmeti alan için yüzeysel iyi gözükse de o tek başına kalma cesaretini göstermeyecektir, çünkü onun elinden birşey gelmeyecek duruma düşecektir. Bu yüzden insanları kendi başının çaresine baktırmayı teşvik etmek için hizmet ücretini artırmak gerekir ki insanlar deneyim yapmak için bir neden bulsun. Bütün sorun hizmetin bedava olacak kadar ucuz olması.

sonsuzkarga

Yorumlar

• Bu da ilginç bir konu. Bir yandan evet dediklerine katılıyorum ama diğer yandan ortaçağda veya antik yunan döneminde filozofların, bilim insanlarının (aristo, sokrats, newton, galileo, gauss, leonardo da vinci ve daha niceleri) hizmet sektöründen yararlanan (hem de fazlasıyla) insanlar. Günlük işlerle uğraşmadıkları için de kendilerine bilime sanata düşünceye verebiliyor. Eğer bunların hizmet sektörleri yetersiz veya çok pahalı olsaydı günlük işlerle uğraşıp hiç biri bugünkü insanlığa kattığı değerleri katamayacaklardı.

Günümüz için de geçerli bu durum.

sonsuzkarga
  • Kasım 2021 düzenlendi

Tabii ki karın doyurma derdi olmayanlar felsefe yapabilirler, veya umursamayanlar. Para ile hizmet almaktan bahsetmiyorum aslında, belki o sektör için de geçerli olabilir ama benim bahsettiğim konu yardım kuruluşları ismi altında hizmet verdiklerini vaat edip de insanların özgürlüğünü çalmak isteyenler. Bazı kuruluşlar kendilerini "hizmet" olarak taktim etmekten de sakınmamışlardır.

sonsuzkargaAgora
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .