Skip to content

Dışarıda yemek daha mı avantajlı?

kategorisi Yaşam

Arkadaşlar dışarıda, lokantada, yemek yemenin evde yemekten daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Japonların da bu alışkanlık konusunda baya bir mesafe kat ettiklerini okumuştum. Lokantada yemek yemek birçok yönden avantajlı:
1-Alışverişten kurtuluyorsun,
2-Yemek hazırlamıyorsun,
3-Bulaşık yıkamıyorsun,
4-Artan yemekleri çöpe dökmüyorsun.
Sorularım: İnsanlar dışarıda yemek yerse daha çok zaman kazanır mı, dışarıda yemek yeme kültürü insanları daha çok sosyalleştirir mi? Dışarıda yemek yemeyi nasıl popüler hale getirebiliriz?

Eğer sürüm usulü düşünülürse ne kadar kalabalık insan bir arada yerse daha tasarruflu olur gibi geliyor. Kişilerin veya ailelerin toplam harcadıkları enerjiden çok daha azı ile daha çok kişi doyabilir.

Etiketlendi:
sonsuzBilişim

Yorumlar

• Hayır, çok neden vardır, şöyle sıralamak lazım:

1) "Hizmet" yazısı altında insanın hizmet alarak nasıl özgürlüğünü elinden kaybettiğini ve köreldiğini yazmıştım.
    2) Sevgi, emek verilen şeylerle geliştiğini "Küçük prens" söylemişti. O halde alınan şeyleri sadece tüketiriz, ona değer vermeyiz. Sevmek için çaba gösterilmesi gerekir.
    3) Kendi yemeğini yapan bir el becerisi öğrenir. Bu da ona değişik taşları deneme fırsatı verir ve neyi beğenip beğenmediği konusunda fikir edinir.
    4) Yemeğini kendisi yapan yaptığı yemeğin içinde ne olduğunu kendisi belirler, dışardan yiyen bilmez. Sağlıklı yaşamak için insan ne yediğini bilmesi gerekir. Dışardan yemek sağlıklı değildir.
    5) Her zaman dışarda yemek yemek masraflıdır.
    6) Arada sırada dışarda yemek hem değişiklik getirir, hem de sosyalleşmeyi pekiştirir. Ev misafirliği kaldırıldığında otomatikmen dışarda buluşmak gerekir.
    7) Evde yemek yapmayı öğrenmiş biri dışarda başkasının da damak tadını denemek isteyecektir.
    ...
    ...
    ...

sonsuzBilişim
  • Benim dışarıda yediğim zamanlar daha ucuza geliyordu gerçekten. Eğer tek kişi iseniz dışarısı epey uygun oluyor.

sonsuz
  • Parayla zaman satın alıyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu durumda hangisinin avantajlı olduğu paraya ve zamana değer verme miktarınıza göre değişir. Kendi ipliğinizle dokuyacaksınız gömleğinizi.

sonsuz
  • Aslında denklem şuradan başlıyor. Bir aile en küçük toplumdur. Bu toplum içinde herkes kendi yemeğini yapmaz. Birisi yapar, birisi bulaşığı yıkar, birisi malzemeyi alır falan.

Aile içinde herkesin ayrı ayrı yemek yapması, ayrı ayrı bulaşık, malzeme arayışı vs nasıl saçma geliyorsa neden aileyi mahalleye sonra kasabaya veya şehire taşıdığımızda aynı denklem saçmalaşıyor?

sonsuzBilişim
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .