Skip to content

Üretimin robotlaşması durumu hayatımıza nasıl yansıyor

kategorisi Yaşam

Bazen haberlerde veya filmlerde görürüz. Bir fabrikaya alınan robotlar yüzünden insanlar işsiz kalır. Bir robot bazen 15-20 insanın yaptığı işi tek başına yapabilir. Üstelik daha az masrafla ve daha az hata ile.

Durum böyle olunca tarımdan elektroniğe bir çok alanda robotların kullanılması kaçınılmaz olacaktır. Üretimin her alanında robotlar kullanılmaya başlanacak bu daha da yaygınlaşarak hizmet üretimine de girecektir. Eğitimde robotlar zaten kullanılmaya başlandı. Bir kaç on veya yüzyıla kalmadan bütün üretim aşamasını robotlar yapar hale gelecektir.

İnsanlara sadece düşünce, sanat, bilim ve belki tasarım üretimi kalacaktır. Bütün bunlar göz önüne alındığında bu durumdan memnun kalır mısınız? Olumlu ve olumsuz yanları nelerdir sizce?

Üretim robotlaşırsa, üretimler de robotlaşır mı?

sonsuz

Yorumlar

• Sürekli aynı şekilde yapılan işlerin robotlar tarafından yapılmasında bir sakınca görmüyorum, çünkü o rutin işler insanın çok zamanını alıyor. İnsanın insan olması için yaratması gerekiyor. Bunun için de ilk önce kendisini geliştirmesi, geliştirdiği şeyler üzerine de kuluçkaya yatması gerekiyor. Bunun çok çok zamana ihtiyacı var.
    Tabii ki bu söylediklerim her insan için geçerli değil. Rutin işleri yapmaktan da haz alanlar var. Onlar gelecekte problem yaşayabilir.

sonsuz
  • Gayet memnun olurum işlerin azalmasından, fakat bunu yapmak kendiliğinden olacak gibi durmuyor. Bir yerlerde zıplama yapmamız gerekiyor ve bu zıplamayı yapacak güç ne olur bilmiyorum. Bundan dolayı korkuyorum doğrusu. Bir işçinin yerini makine aldığında bundan gelen kazanç sadece firma sahibine gidiyor. Bu böyle devam ederse bir noktada toplumun bir kısmı iş bulamayacak duruma gelecek, çünkü boşta iş kalmayacak. Gelir dağılımı daha da kutuplaşacak. Bunların aslında çoktan etki göstermeye başladığını düşünüyorum.

Ve gerekli bütün koşullar sağlansa bile o anki durumda tıkılı kalabiliriz. Çünkü bulunduğumuz tepeden daha yüksek bir tepeye geçmek için bir süreliğine de olsa aşağı inmemiz gerekiyor. Ve bu inişi istemeyebilir insanlar.

sonsuzkarga
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .