Skip to content

İnsan evreni anlayabilir mi?

kategorisi Bilim

Bir başka tartışmada, bu konu hakkında biraz yazdık. Ayrı bir başlıktan devam etmeyi uygun gördüm.

İnsan şu haliyle evreni tam olarak anlayabilir mi? Yani akıl ve mantık açısından veya duyguları, düşünme şekli ve yöntemleri açısından evreni çözebilecek veya anlayabilecek kapasitede midir? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Etiketlendi:
BilişimAgora

Yorumlar

• Sorunda ana kelime "TAM" kelimesidir. Insan bütünün bir parcasidir ve parca bütün hakkinda bilgiye sahip olamaz. Bizin sahip oldugumuz tek sey var, o da dogum ile aldigimiz potansiyeli gelistirmektir. Potensiyelini gelistirmeyen cürütür. Burada söz konusu "ne kadar yol alabiliriz?" degil, burada söz konusu "yola devam edip etmemektir". Yol aldikca ufkumuz genisleyecek ve genisledikce de ne kadar az bildigimizin farkinda olacagiz. Gelismek isteyenlerle istemeyenler arasindaki fark, istemeyenler kendilerinden emindirler, isteyenler ise kusku duyarlar.

sonsuzAgoraBilişim
  • Henüz anlayamaz görüşündeyim. Yolun başındayız daha, hatta insan maymunun biraz üzerinde bir varlık henüz. Düşünme şekli, mantık yapısı, sağduyusu henüz yeterli değil.

Görelilik bile insana ters gelen bir teori, kuantum fiziğine hiç girmiyorum bile. Ki daha bunlar çok başlangıç sayılır.

sonsuzBilişimAgora
  • Neden-sonuç mantığının geçerli olmadığı bir evrende yaşama ihtimalimizin olduğunu düşünüyorum. Bu mekanizma beynimize kurulu olduğu için evreni anlamamız imkansızdır diyebilirim. Ama elimdeki telefonu anlamasam da ne yapıp yapamayacağını anlayabiliyorum. Benzer şekilde 4. boyutu aklıma almasa da Klein Şişesi'nin çalışma mantığını anlayabiliyorum. O nedenle "anlama"nın tanımına göre cevabım evet veya hayır olarak değişir.

sonsuzBilişim
  • Kasım 2021 düzenlendi

Ben de @Agora gibi düşünüyorum. Bilim nedenselcidir ama evren neden-sonuç ilişkisinden farklı bir şekilde işliyor gibime geliyor.

sonsuzAgora
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .