Skip to content

Park planlaması ve doğal seleksiyon

Gelişmiş olmayan ülkelerde parklara yollar önce yapılır. Zamanla bu yolların dışında insanların yürüdüğü ve çimenleri ezdiği doğal yollar oluşur. Gelişmiş ülkelerde ise parka önce yol yapılmaz beklenir. Zamanlar insanların yürüdüğü yollarda oluşan izlere göre yol yapılır.

Zamanla insanlar yürüdükçe kendilerine en az enerji ve zaman kaybettiren yolları seçecekleri için bu yollar kendiliğinden doğal olarak oluşur. Gelişmiş olmayan ülkelerde ise dayatmacılık ve plansızlık olduğundan yapılan yollardan zorla yürümeleri istenir insanların.

Hatta sanki halk suçluymuş gibi insanlar yaptığımız yollardan yürümüyor çimlere basıyor diye söylenirler. Hatta eklerler yabancı ülkelerde böyle bir şey olmuyor derler.

Oysa zaten baştan yapılan şey doğal oluşum üzerine yapılanmadır.

Etiketlendi:

Yorumlar

• Bu hikaye de çok yanlış yorumlamış. O yol meselesi sadece bir deneydi, batıda öyle olduğu için değil.

• Batı demedim zaten. Gelişmiş ülkeden kasıt şehir planlamacılığına örnekti.

• O amerikada bir profesörün yaptığı bir deneydi. Ben o gelişmiş ülkelerde yaşadım ve tanık olmadım.

• Aralık 2021 düzenlendi

Orada da mı zorlama ve zoraki yapılıyor her şey? Yani planlamacılık aynı mı gelişmiş ülkelerle gelişmiş olmayan ülkeler arasında?

• Yazı deney de olsa bence mantıklı ve güzel. Yani yapılması gereken şeyin bu olması. Karınca kolonilerinin yol bulma algoritmasına benziyor.

sonsuz
  • @somsuz ben son 6 aydır tr'de yaşıyorum, tek birşeyin mantıklı yürüdüğünü görmedim.

• İddiana göre batı da böyle değilmiş ama.

O yol meselesi sadece bir deneydi, batıda öyle olduğu için değil.

Ben o gelişmiş ülkelerde yaşadım ve tanık olmadım.

• Aralık 2021 düzenlendi

Bir örneği ele alarak "batıda böyle oluyormuş" çok abartılı. Orada çoğu şeyler mantıklı ve yapılan şeylerden yapan sorumludur. Tr'de olay değişik. Çoğu şeylerde mantık aramanın anlamı yok, sorumluyu aramanın da bir anlamı yok. Dolayısı ile Tr'de sorumsuzluk kültür halini almış. Söz beş para etmiyor.
    Bunlar tabii ki batıda çok daha değişik. Orada birsey yapılırken bir haftalığına yapılmıyor, ben 120 yıllık evde oturdum. 30 yil önce yapılmış binalar sizin burada yeni yapıya girer. Nedenini çok iyi biliyorsunuz, evler biçimsiz, estetikten uzak ve çürük yapılıyor.

• Türkiye zaten bir tuhaf. Ne batı ne doğu, ne öyle ne böyle. Kozmopolitesi bol bi yer. Dediğim gibi batı değildi ilk başta zaten. Japonya, Rusya, Güney Kore gibi bir çok gelişmiş doğu ülkesi de var. Gelişmiş planlamacılıktan bahsederken kastettiğim buydu.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .