Skip to content

Bilmediğini kabul edememe

Bazı kültürlerde "bilmiyorum" demek veya bir konuda bilmediğini yanıldığını kabul etmek çok zordur. Her zaman haklı olduğunu düşünür insanlar. Haklı olduğuna dair de gerekçelere elbette sahiptirler. Bu yüzden körü körüne haklı olduklarını düşündüklerini de kabul edemezler.

Bu konuda nasıl çözümler üretilebilir. Bir insana bilmediğini veya yanıldığını nasıl kabul ettirebilirsiniz? Konu aristo mantığı olsa kolay da mantık dışı konularda bu neredeyse imkansız gibi görünüyor gözüme.

sonsuzBilişimAgora

Yorumlar

• Yetişkin bir Trol, en basit cevabı olabilecek görüşlere bile eğritileme yaparak kaos yaratabilir. Yanlış bilgi verebilecekleri ve konuyu saptırabilecekleri ortam hazır olduğunda bu fırsatı yakalar ve neredeyse her yerde karşımıza çıkarlar. İnternetin google bilgi deposudurlar.

İşte bu nedenle olayın "bilmiyorum"dan öte psikolojik bir vaka olduğuna inanıyorum. "Hegel'cisin sen Hegel'ci kal"... Hahaha....

Birbirini anlamak, fikir alışverişi yapmak ve kendi görüşlerini aktarma gayretinde olan insanlar arasına sızan troller için en ideal çözümü websitesi, forum moderatörleri bulabilir. Belli bir ton dışına çıkan trollere fırsat vermeyerek ve yorumlarını yayına almayarak bir nevi kargaşayı engellemiş olurlar.

sonsuzAgoraBilişimkarga
  • Şöyle de bir durum var. Trol olduğu zaman yazma isteği artıyor nedense. Tartışma ortamı olması birilerine bir şeyler anlatmaya çalışmak dürtüsünü tetikliyor. O anlamasa bile başkaları anlar umuduyla daha detaylı yazılıyor falan.

Ah ahh ebubekiri özlemedim değil. :)

sonsuzOikos
  • Evet katılıyorum fakat bazen sinirleri feci zıplatıyorlar. :) "Telefonunu göster" diyen şebelekler gibiler...

Ebubekir, fetoş tırt çıktığından beri hayata küsmüş olabilir.

kargasonsuz
  • Evet ya ne yapıyor acaba. En son bizden başka bir yerde görülmüş ama sonra oradan da atılmıştı. Belki ateist olmuştur.

Oikossonsuz
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .