Skip to content

Ponzi sistemi ve ponzi siteler

Mart 13 düzenlendi kategorisi Kısa Devre

Artan enflasyon ve fakirleşme ile birlikte internetten para kazanma üzerine bir sürü ponzi site kuruluyor. Öncelikle ponzi sitesi veya ponzi oyunu nedir onun üzerine bir tanım yapayım hemen.

Ponzi şeması, Ponzi sistemi veya Ponzi oyunu, yüksek kâr getiren bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıları sisteme katmayı amaçlayan ve ilk yatırım yapanlara ödemenin sisteme sonradan katılanların parasıyla yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir. Ortada yüksek kâr getiren bir üretim olduğu, bu üretim sayesinde yatırımcılara para ödendiği iddia edilir ve bu sayede sisteme yeni yatırımcılar çekmeye çalışılır. Ponzi şemasına katılımlar bittiği zaman, ortada kâr getiren bir üretim olmadığı için yeni yatırım yapanlara ödeme yapılamaz, sistem çöker ve ponzi şeması sonlanır.

Bunlar o kadar yaygınlaştı ki insanlar elindeki üç beş kuruşu da ponzi sistemlerine yatırıp oradan kar elde amaçlı kullanıyor. Yeniler bilmez eskiden bankerlik olayı vardı türkiyede. Belki banker kastelliyi herkes duymuştur. Tam bir ponzi sistemiydi. Baştan büyük kar vaad ediyor ve yüksek faiz veriyor. Sisteme katıldıkça insanlar üsttekilerin parasını bi süre alttan gelenlerle ödüyor ama bir noktadan sonra yeni katılım olmayınca sistem kendiliğinden çöküyor. Ve piramitin altında kalan büyük kesim zarar görüyor paralarını geriye alamıyor. Üsttekiler de kar getirdiği için parasını çekmiyor onlar da kaybediyor yani. Bütün parayı cukkalayıp sistemi kuran ortadan kaybolup gidiyor.

Bu tür sitelere denk gelmeyeniz yoktur. Ben de internette denk geldikçe burada ifşa mı desek artık veya göstermek mi desek ekleyeceğim yorum olarak. Sizlerin de bildiği böyle siteler falan varsa yazabilir.

Etiketlendi:
sonsuz
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .