Skip to content

Büyünce ne olacaksın?

kategorisi Genel

Yazıma küçük bir hikaye ile başlamak istiyorum.

Yatağının üstünde oturmuş defteri kucağında, bir eli çenesinde diğer eliyle de kalemini defterin üzerinde çeviriyordu Leman. Okul gazetesinde köşe yasızı çıkıyordu ve onun için çalışmaktaydı. Yazmayı çok seviyordu ve çok başarılıydı. Fakat başarısının farkında değildi. Çünkü okuldaki dersleri kendisinden söz ettirecek kadar başarılı değildi. Bu nedenle kendisini genel olarak başarısız bir insan sanıyordu.

Ertesi gün okula gitti ve il çapında yapılan makale yarışmasında üçüncü olduğunu öğrendi. Tüm okulun önünde ismi anons edildi ve hediyesini aldı. O gün çok mutlu ve gururluydu ta ki eve gelene kadar… Evde ona, Doktor, mühendis, öğretmen… olacak benim kızım denmeyecek hiçbir başarı, başarı değildi. Yazma konusundaki bu başarısı onu hiçbir zaman meslek seçiminde yönlendirmedi, yönlendiremezdi… Leman ablası gibi okul derslerinde müthiş bir başarı sergilemiyordu çünkü zevk aldığı şeyler faklıydı.

Aradan yıllar geçti, Leman üniversitede kendisinden beklenen bölümlerden birisine girme çabalarıyla kendisini, hayallerini bir kenara koydu, unuttu ya da unutturuldu. Öğretmnelik kazanarak çevresinden topladığı takdirler ile hayatında kendisini ilk defa başarılı hissetti.

İş hayatına atıldı, bir meslek edindi ama tam olarak mutlu olamıyordu. Kendisini hep eksik hissediyordu. Tıpkı zevk alarak yazdığı dönemlerde başarılı olduğu halde başarısız bir öğrenci olarak anıldığında hissettiği gibi…

İçerisindeki bu boşluk onu tekrar yazmaya itmişti. Kendisini, tekrar yazmak isterken, yazmaya çabalarken buldu. Aslında kendisini hala bulamamıştı. Bu sırada diş hekimi olan ablasının, uzun süredir üzerinde çalıştığı kitabı çıkmıştı. Başta ailesi olmak üzere çevresinden duyduğu bir laf onu kendisine getirdi. Leman`­ın ablasının başarılı olacağı belliydi.

Yıllar önce bir söz okumuştum bir dergide, Bir yol olamazsan patika ol ama en iyi patika sen ol. Bu yazıyı daha çok öğrenciler için yazmış olsamda şimdi ebeveynlere soruyorum: Oğlunuz ya da kızınız Ben ressam olmak istiyorum ama helikopterde uçurmak istiyorum. derse ona der misiniz, Sen pilot ol hobi olarak resim yap, diye?`

Şimdi gençlere söylüyorum:Korkma sen başarılısın! Sen, istediğin konuda başarılısın. Gerçek başarı, nerede başarılı olduğunu görmek ve peşinden koşmaktır.

Büyüyünce ne olacaksın? sorusunun cevabı, soran kişinin beklediği mesleklerden birisi olmak zorunda değildir.

Etiketlendi:
sonsuzkarga

Yorumlar

• Güzel yazı. Çoğumuz çocukluk hayallerimizi yaşayamıyoruz.

• Teşekkürler : )
    Acı olan Leman'ın burada yazar olmanın bile hayalini kuramamış olması. Bunu hiç fark edememiş olması malesef.

sonsuz
  • Bakalım önce bir büyüyelim de sonra karar veririz

• Ozaman karar vermek için çok geç oluyor :)

sonsuz
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .